Higiena

Przed przystąpieniem do leczenia ortodontycznego należy zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej. Zęby powinny być oczyszczone ze złogów kamienia i osadu (scaling i piaskowanie), a wszelkie zmiany próchnicowe wyleczone. W przypadku problemów z przyzębiem wskazana jest również wizyta konsultacyjna u lekarza-periodontologa.
 
Wskazania dotyczące higieny podczas leczenia aparatem stałym:
W trakcie noszenia aparatu stałego niedostateczna higiena (niedokładne, sporadyczne czyszczenie zębów) może być przyczyną powstawania powikłań w postaci zaczerwienienia, obrzęku i krwawienia dziąseł, a długo zalegająca płytka nazębna może spowodować pojawienie się odwapnień szkliwa (białe plamki otaczające zamek aparatu) oraz próchnicy. Niestety, usunięcie powstałych zmian jest procesem długotrwałym i wymaga wdrożenia wielu zabiegów leczniczych i higienizacyjnych. W celu utrzymania zdrowego uśmiechu przez cały okres leczenia wystarczy przestrzegać kilku następujących prostych zasad:

  1. Szczotkować dokładnie po każdym posiłku, aby usunąć płytkę nazębną i resztki żywności ze wszystkich powierzchni zębów.
  2. Używać odpowiednio dobranych szczoteczek ortodontycznych i fluoryzowanej pasty do zębów.
  3. Zwrócić szczególną uwagę na dziąsła, one również powinny być oczyszczane.
  4. Raz dziennie, zwykle przed snem dodatkowo „wynitkować” zęby używając specjalnej nici ortodontycznej.
  5. Po każdym szczotkowaniu sprawdzić zęby i upewnić się, że są bez skazy. Jeśli nie, należy … WYSZCZOTKOWAĆ JE JESZCZE RAZ!

 
Na efekt końcowy prowadzonego leczenia ortodontycznego ma wpływ nie tylko praca lekarza i całego zespołu gabinetu, ale również stosowanie się pacjenta do przekazanych mu przez wykwalifikowaną higienistkę zaleceń.